Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Klausimai apie šunų laikymą ir priežiūrą

Konsultuoja Lietuvos veterinarijos akademijos kinologijos dėstytojas, vadovėlių apie kinologoją autorius Karolis Masilionis.

Įsigijimas

Kokį šuniuką geriau pirkti: su dokumentais ar be?
Dokumentai garantuoja, kad šuo atitinka savo veislės standartą, stabilios psichikos, genetiškai yra sveikas. Be dokumentų nėra garantijos, kad šuo atitiks veislei būdingą standartą, t.y. nusipirkus norimos veislės šuniuką užaugęs jis gali būti tik panašus į norėtą veislę. Viskas čia priklauso nuo pardavėjo sąžiningumo. Todėl geriau pirkti iš veislyno su dokumentais, arba iš patikimo pardavėjo.
Norime įsigyti šunį namo apsaugai. Kokią veislę rekomenduotumėte?
Apsaugai geriausiai tinka vokiečių aviganiai, Kaukazo aviganiai, Vidurinės Azijos aviganiai, Rusijos juodieji terjerai ir ryzenšnauceriai.

Į viršų

Laikymas

Įsigijau šuniuką. Jam 2,5 mėn. Norėčiau jūsų patarimo, kaip jį išmokyti daryti ant laikraščio, arba prašytis į lauką?
Vienas iš būdų: iškloti visą kambarį laikraščiais. Šuniukui nusišlapinus jį pagirti, paglostyti. Po to palaipsniui laikraščių kiekį mažinti kol liks vienas. Bet tai pavyksta ne visada. Patikimiausias būdas yra kiek galima dažniau išnešti šuniuką į lauką. Jam nusišlapinus jį pagirti, paglostyti. Palaipsniui šuniukas užsimanęs šlapintis pats atsistos prie durų ir suprasite, kad jau laikas išvesti. Jokiu būdu negalima barti ar mušti šuniuko praėjus kažkiek laiko po šlapinimosi – jis nesupras už ką baudžiamas. Seną šlapimą reikia gerai išvalyti, kad neliktų kvapo.
Penkių mėnesių vokiečių aviganis nuolat tampo už savo uodegos, pastoviai ją gaudo, taip ir suka ratus...Į nieką nekreipia dėmesio. Laikome voljere. Kai paleidžiame pabėgioti, iš karto prasidedas uodegos tampymas.
Viena galimų priežaščių – permažas voljeras. Rekomenduojama, kad voljeras būtų ne mažesnis kaip 6 kv. metrai. Ilgai laikant šunį permažame voljere dažnai jiems sutrinka psichika. Reikia dažniau išleisti šunį palakstyti, su juo pažaisti.
Auginu Berno zenenhundą. Jis 8 mėnesių. Turiu tokią problemą: jis agresyvus su kitais šunimis. Pirmas niekada nepradedą, bet kai kitas šuo ant keteros padeda galvą ar parodo agresiją, tai prasideda peštynės. Ar tai auklėjimo problema? Ar kažkas negerai su šuns psichika?
Jei tai patinas – normalu. Nuo 7 mėnesių patinai pradeda bręsti. Pradeda išsiskirti lytinis hormonas testosteronas. Patinai pradeda tapti „tikrais vyrais“. Šio hormono kiekis apsprendžia šuns dominavimo savybes. Uostydami patinai vienas kitam po uodega (tą daryti vienas kitam leidžia) uodžia šį hormoną ir tas, kuris turi jo mažiau, atsitraukia. Taip pat atsitraukia jei yra fiziškai silpnesnis. Jei kiekis yra vienodas ar panašus, tai prasideda kova. Kuris ją laimi, tas dominuoja (turi pirmumo teisę apvaisinti kalę). Taip yra ne tik su šunimis, bet ir kitais laukiniais gyvūnais (patinais). Bendraujant patinams su kalėmis ar kalėms tarpusavyje šios problemos neturėtų būti.
Šuo (taksas) 1,3 metų šlapinasi namuose. Anksčiau taip nebuvo. Ką daryti?
Auginu Sibiro haskį. Jam tik 3,5 mėnesio. Kaip jį išmokinti, kad savo „reikalus“ atliktų tik lauke?
Dažniausiai savo „reikalus“ šunys atlieka ten kur buvo prieš tai darę ir užuodžia kvapą. Todėl pirmiausia reikia gerai išplauti tą vietą, kad neliktų kvapo. Iš karto reikia išnešti į lauką ir kiekvieną kartą pagirti, paglostyti kai „susitvarko“ lauke. Taip pat galima suvilgyti laikraštį ar skudurą jo šlapimu ir išdėlioti lauke, kad kitą kartą pajustų „savo“ kvapą ir atliktų „reikalus“ lauke.
Auginame šuniuką – taksą. Pas mus pradėjo gyventi kai jam buvo devyni mėnesiai. Turime problemą: kai kas noras ateina, ar mes išeiname jis apsišlapina. Ką daryti?
Šuo kartais apsišlapina iš džiaugsmo. Šiuo atveju neaišku su kokia patirtimi jis atėjo iš ankstesniojo šeimininko. Gal jis buvo išgąsdintas ar kaip nors baustas. Reikia dažniau išvesti į lauką ir pasišlapinus lauke pagirti, paglostyti, paskatinti kokiu skanėstu.
Ką daryti, kad šuo nekandžiotų ir nedraskytų baldų?
Iki metų amžiaus šunims reikia duoti ką nors graužti (parduotuvėse galima įsigyti kremzlinių kaulų, galima duoti pagaliukų). Taip šunys stiprina savo žandikaulių raumenis. Jei nieko tinkamo negauna, pradeda graužti baldus. Jei vis tiek graužia baldus, tada reikia nupirkti gardelį ir jame uždaryti. Į gardelį reikia įdėti ką jis galėtų pagraužti.
Šuo ėda savo išmatas. Ką daryti, kad jis to nedarytų?
Laukinėje gamtoje tai yra normalu. Plėšrūs žvėrys sumedžioję grobį pirmiausia suėda vidurius su visu jų turiniu! Laikant naminį gyvūną mums tai nepriimtina ir reikia su tuo kovoti. Dažniausiai išmatas ėda jauni šunys. Dažnai to priežastis – šuniui trūksta mikroelementų. Jų reikia nupirkti veterinarijos vaistinėje ir sušerti šuniui. Taip pat šiuo metu yra pirkti specialių maisto priedų, kuriuos sušėrus šuo neėda savo išmatų.
Kiekvieną kartą kai išvedu šunį pasivaikščioti ir jis sutinka kitą šunį pradeda tempti pavadėlį, ar atsigula ant žemės kol kitas šuo neprieina. Nori su kitais šunimis sveikintis, žaisti. Kartais kitiems šunų šeimininkams tai nepriimtina. Kaip atpratinti taip šunį elgtis?
Reikia vesti šunį į dresūros užsiėmimus, kad jis „domestikuotųsi“, t.y. priprastų prie kitų šunų.
Turiu nykštukinį pinčerį. Jam trys mėnesiai. Aš jį vedžioju į lauką, bet jis manęs neklauso: eina kur nori, daro ką nori. Mamos klauso, lauke eina kartu su ja. Bijau, kad mama taps lydere, o ne aš.
Tikriausiai mama jį šeria, todėl jos ir klauso. Labiausiai šuo prisiriša prie to asmens, kuris jį šeria, šukuoja ir vedžioja.
Ką daryti jei šuniukas nesišlapina ant laikraščio, o nubėga ten kur jo nėra. Vedame į lauką, bet ten savo „reikalus“ kartais atlieka, kartais ne. Šuniukui tuoj bus du mėnesiai.
Iki keturių mėnesių šuniukai „reikalus“ atlieka bet kur. Šuniukai šlapinasi ten, kur užuodžia šlapimo kvapą. Todėl reikėtų laikraštį ar skudurėlį su šuniuko šlapimu išnešti į lauką ir, po to, ten, radęs kvapą, jis šlapinsis.
Įsigijome bulmastifų veislės šuniuką. Jis pas mus dvi savaitės. Mažasis visko bijo: mašinos signalizacijos, vartų girgždesio, pro šalį einančių žmonių. Bijo eiti ant asfalto, būna tik ant kilimo ar žolės. Ar jis ir liks toks bailiukas, ar apsipras naujoje vietoje?
Tai natūrali gerai besijaučiančio šunelio būsena. Augdamas prie visko pripras. Šunelį nuo keturių mėnesių jau galima dresuoti. Taip jis dar labiau susigyvens su aplinka, pripras prie kitų šunų ir taps paklusnesnis.
Kaip pripratint šunį tik du kartus vedžioti,nes dabar vedamas 3 kartus ir tai nelabai gali įškesti iki tam tikros valandos.
Šunį vesti į lauką du kartus galima nuo metų amžiaus. Bet tai taip pat priklauso nuo sveikatos būklės. Ne visada ir vyresniam šuniui pakanka dviejų kartų.
Brolis laikė sibiro haskio veislės kalytę. Jai buvo 11 men. Kalytė voljere naktį sukramtė vielą, išlindo pro skylę ir pabėgo. Kodėl? Kas galejo jai būti?
dažniausiai taip nutinka per Naujų metų fejerverkų šaudymą ar esant griaustiniui. Tokie ir panašūs reiškiniai išgąsdina šunis ir jie visokiais būdais stengiasi išsilaisvinti ir pabėgti.
Kaip 2 mėn. šuniuką reikia išmokyti, kad miegotų savo vietoje?
Reikia šuniuką prie guolio privesti ištariant komandą „Vieta“. Į guolį reikia padėti jo mėgstamiausią žaislą ar kitą mėgstamą daiktą. Atėjus į guolį, šuniuką reikia paglostyti, pagirti. Po kelių pratimų šuo įpras ateiti į savo guolį.
Ką patartumėte įsigyti: patiną ar kalytę? Kokie skirtumai?
Patinai būna stambesni, gražesni. Kalytės būna smulkesnės, bet meilesnės. Prie patinų trūkumų reikėtų paminėti, kad jiems visą laiką rūpi kalės. Ypač kai užuodžia rujojančios kalės kvapą. Kalei šios problemos nėra, kadangi ji rujoja tik du kartus per metus ir visą likusį laiką būna rami. Laikant patalpoje, kai kalė rujoja, gali kilti problemų su higiena. Šiuo metu lengvai galima įsigyti tam skirtų higienos priemonių. Reikia dar pastebėti, kad dideli šunys, kurie naudojami apsaugai, negali būti patinai, kadangi agresyviausią patiną galima lengvai nuvilioti su rujojančia kale.
Ar normalu, kad dažnai šeriasi šuns kailis?
Jei šuo laikomas kambaryje, tai normalu. Kambaryje laikomų šunų kailis šeriasi visą laiką. Lauke laikomų šunų kailis šeriasi du kartus per metus.
Laikau 4 metų pudelytę. Parsivežėme 11 mėnesių kurtsharų kalytę, bet ji griebia pudelytę už kaklo ir kelia į viršų, kad ta net pradeda dusti. Kaip paaiškinti tokį kurtsharės elgesį? Ar galime juos palikti vienus?
Retai laikant namuose vieną šunį galima atsivesti į namus kitą (ypač jei šunys tos pačios lyties). Šunys pradeda aiškintis kas yra namų šeimininkas, lyderis ir, jei kuris vienas pradės priešintis, viskas gali baigtis tragedija.

Į viršų

Dresūra

Kaip savo šunį išmokinti komandą „Saugot“? Ar tai galima atlikti namie pačiam?
Labiausiai tikėtina, kad pačiam tai sunkiai pavyks. Net ir išmokinus, atsiradus aplinkui kitiems šunims gali šios komandos nevykdyti. Geriausiai kreiptis pas profesionalų dresuotoją, kur dresūra atliekama grupėse. Ten kartu dalyvauja daugiau šunų, šuo taip pat ir „socializuosis“. Taip pat bus garantuota, kad komandų bus mokomasi teisingai.
Nuo kokio amžiaus galima pradėti dresuoti šunį?
Geriausia pradėti šunį dresuoti nuo šešių mėnesių. Rekomenduojama nuo trijų mėnesių šuniuką jau atvesti į dresūros aikštelę. Dar nedresuoti, bet supažindinti su dresavimo įrankiais, leisti pabūti tarp šunų. Tam specialiai dresuotojai organizuoja „darželinukų“ grupes.
Ar galima dresuoti vyresnį nei 2 metai šunį, ar jau per vėlu?
Galima dresuoti.
Ar galima keturių metų šunį išmokinti pagrindinių komandų.
Taip, galima.

Į viršų

Parodos

Kokie šunys gali dalyvauti parodose ir kokie svarbiausi reikalavimai?
Parodose gali dalyvauti visi šunys, kurie turi šuns kilmę patvirtinančius Lietuvos kinologų draugijos (LKD) ar kitos šalies kinologinės organizacijos FCI narės išduotus dokumentus. Norint dalyvauti reikia, kad šuo būtų registruotas kuriame nors LKD klube ir susimokėjęs nario mokestį. Tai pat, norint dalyvauti parodoje, reikia susimokėti parodą organizuojančiam klubui dalyvio mokestį (jį priima visi LKD klubai). Išsamesnę informaciją galima gauti klube, kuriam priklausysite.
Kaip pradėti dalyvauti šunų parodose?
Tam, kad dalyvauti parodoje, reikia turėti Lietuvos kinologų draugijos (LKD) išduotus šuns kilmės dokumentus ir užsiregistruoti į parodą artimiausiame LKD klube.
Ar gali šuo su apkirptomis ausimis dalyvauti parodose?
Jei šuns veislei pagal standartą numatyta, kad gali būti apkirptosos ausys, tai parodose Lietuvoje šuo gali dalyvauti.
Mano šuo susižeidė ir liko nedidelis randas. Ar galėsiu dalyvauti šunų parodose?
Dėl randų, kurie atsirado susižeidus šuniui pergyventi nereikia ir parodose dalyvauti galima. Parodose žiūrimi įgimti dalykai. Bet, jei bus lygiavertis varžovas, tai nugalės tas, kurio eksterjeras bus gražesnis, tai yra kuris bus be randų.

Į viršų

Veisimas

Turime kalytę su kilmės dokumentais. Amžius 1 metai. Norėtume sukergti ir šuneliams išimti kilmės dokumentus. Kur reiketų kreiptis dėl informacijos?
Reikia kreiptis į bet kurį kinologijos klubą. Daugiau informacijos gali rasti Lietuvos kinologų draugijos svetainėje www.kinologija.lt
Nuo kokio amžiaus kergiami Sibiro haskiai?
Kaip ir visi šunys Sibiro haskių patinai kergiami nuo 24 mėnesių, o patelės nuo 18 mėnesių amžiaus.
Kada reikia atskirti anglų buldogiukus nuo motinos?
Šuniukus nuo motinos reikia atskirti ne anksčiau kaip po šešių savaičių. Kuo ilgiau šuniukai būna prie motinos, tuo geriau.
Ar gali šuniukų pirmą kartą atsivesti 6 metų kalė?
Nerekomenduojama. Pirmą kartą kergti šunis galima iki 6 metų. Po to dažniausiai šuniukai gimsta silpnesni.
Mūsų vokiečių aviganio kalytė atsivedė vieną šuniuką, bet po savaitės jo neliko. Supratau, kad ji jį suėdė, kadangi būda buvo kruvina. Kodėl kartais taip elgiasi šunys? Iš pirmo žvilgsnio šuniukas buvo sveikas, juo rūpinosi. Tiesa, pirmas tris valandas ji jo nenorėjo maitinti. Kalei tai pirma vada.
Pirmoje vadoje, jei pas kalę pieno būna mažai, pas ją neatsiranda motinystės instinktas. Todėl ji šuniuką ir suėda. Antra priežastis, kada kalė suėda šuniukus - kai jai trūksta mineralinių medžiagų.
Praėjo keturi mėnesiai kai kalytė atsivedė šuniukų. Kada vėl galima kergti kalę?
Kalę galima kergti tada, kada ji rujoja. Kalė rujoja du kartus per metus. Dažniausiai lygiais intervalais. Rekomenduojama kergti vieną kartą per metus, kadangi po pirmos vados kalė nespėja sustiprėti ar atsiveda silpnesnius šuniukus.
Ar gali sukergti dešimties metų kalę?
Šunis galima kergti iki 5-6 metų amžiaus. Vėliau kalė dažnai lieka begždžia, arba sunkiai atsiveda šuniukus ir jie dažniausiai būna silpni. Patinų sperma jau būna mažai gyvybinga.
Kaip suprasti kada kalė pradeda rujoti? Kada tinkamiausias laikas sukergti kalę?
Pirmasis rujos požymis - pasikeitusi kalės elgsena: kalė būna susijaudinusi ir nepaklusni. Tuo pačiu metu išbrinksta kalės lytiniai organai, iš jų pasirodo kruvinos išskyros. Paprastai iki 7-9 dienos kalė nepasiruošusi apvaisinimui ir neprisileidžia patinų, puola ir kandžioja juos. Nuo 9-tos dienos jau pradeda domėtis patinais. Tinkamiausias laikas apvaisinimui 10-12 dieną nuo rujos pradžios.
Ar galima kergti vyresnes kales ir kokie kergimui reikalavimai?
Galioja taisyklė, kad vyresnėms kalėms reikia duoti 2-3 metais jaunesnius patinus, arba kuo vyresnė kalė, tuo jaunesnis turi būti patinas. Tada gaunasi stipresni palikuonys. Kales galima kergti iki 8 metų amžiaus. Geriems ir žinant, kad sukergus gaunasi labai geri palikuonys, patinams kergimui apribojimų nėra ir jie gali kergti vyresnes kales.
Kiek laiko trunka šuns nėštumas?
Šuns nėštumas trunka 58-66 dienas.

Į viršų

Sveikata

Mano kalytė atsivedė tris šuniukus. Jau praėjo visa savaitė, bet kalytė dar po turputį pateplioja krauju. Ar taip ir turi būti? Kada viskas normalizuosis?
Tai normalu. Kalytė gali po truputį pakraujuoti iki vieno mėnesio. Per šį laiką jai valosi gimda. Susirūpinti reikia jei kalytė darosi vangi, nesirūpina šuniukais, pasikeičia išskyrų spalva ar atsiranda jų stiprus kvapas. Tada reikia kreiptis pas veterinarijos gydytoją.
Kada pirmą kartą reikia skiepyti šuniukus?
Šuniukai pirmą kartą skiepijami po aštuonių savaičių (dviejų mėnesių). Pakartotinai skiepijami po dvylikos savaičių (trijų mėnesių) ir po metų. Galima po šešių savaičių skiepyti „Puppy“ vakcina. Bet tai nėra privaloma. Ja dažniausiai skiepijami veislynuose veisiami šuniukai, kadangi yra didesnė rizika užsikrėsti virusu. Bet ir šiuo atveju pradžioje paminėti skiepai yra privalomi.
Kokia yra normali šuns kūno temperatūra?
Suaugusio šuns normali kūno temperatūra – 37,5-38° C, jauniklių – 38-39,2° C. Ilgiau palaksčius, ypač karštą dieną, temperatūra gali pakilti.
Mano šuo vokiečių aviganis. Amžius 10 mėnesių. Jo ausys nestovi. Dėl ko taip galėtų būti?
Ar ausys stovi ar ne (jei pagal šuns veislės standartą jos privalo stovėti) priklauso nuo šuns genų. Dažniausiai, jei šuniukui iki aštuonių mėnesių jos neatsistoja, tai taip ir lieka. Dažnai to priežastis yra nesąžiningi veisėjai, kurie dirbtinomis priemonėmis ausis pastato ir per parodas apgauna teisėjus. Ausis galima pastatyti atliekant kosmetinę operaciją, bet Europos sąjungoje tokios operacijos yra uždraustos.
Mūsų kalytei 10mėn. Jai labai padidėjo lytiniai organai. Ji labai guvi, žaisminga, ėda, bet labai laižosi „tą vietą“. Kraujo nesimato. Ar čia ji rujoja? Ar jau reikia susirūpinti?
Tai reiškia, kad kalytė tuoj rujos. Šie požymiai atsiranda prieš keturias dienas iki rujos.
Norime įsigyti šuniuką, tačiau vienas iš šeimos narių yra alergiškas katėms ir šunims. Norėjau pasiteirauti ar yra šunų veislių kurios tiktų ir alergiškiems žmonėms.
Alergiją sukelia ne pats šuo ar katė, o mikroflora esanti kailyje. Todėl į šį klausimą atsakyti labai sunku. Visi gyvūnai kurie šeriasi gali sukelti alergiją. Mažesnė rizika yra tų šunų ir kačių, kurie mažai šeriasi arba savo prigimtimi yra pliki. Prie mažiau besišeriančių šunų veislių galima būtų priskirti pudelius. Tačiau turintiems alergiją geriausia nerizikuoti ir turinčių kailį gyvūnų nelaikyti.
Kada galima po pirmų skiepų šuniuką vesti į lauką?
Po pirmų skiepų šuniuką į lauką galima vesti praėjus dviems savaitėms, kadangi imunitetas ligoms nuo kurių skiepyta susiformuoja per 14 dienų.
Aš turiu dalmantino veislės kalytę. Jai tik 7 mėn. o ji jau susirgo menstruacijom. Kiek laiko ji sirgs ir kas kiek laiko?
šis reiškinys pas kales vadinamas ruja. Sakoma, kad kalė pradėjo rujoti. Paprastai kalėms ruja prasideda nuo 8-9 mėn. amžiaus. Nuo 10 iki 12 dienos rujos metu kalės gali būti apvaisinamos. Ruja trunka apie 15 dienų ir būna du kartus per metus lygiais tarpais, t.y. kas pusęs metų. Kalę pirmą kartą sukergti galima tik nuo metų ir aštuonių mėnesių. Todėl iki šio amžiaus rujos metu kalę reikia saugoti nuo patinų, kadangi ji dar fiziškai nesubrendusi išnešioti šuniukus.
Turime dviejų su puse mėnesio vokiečių aviganių kalytę. Ji ėda daugiau negu priklauso pagal amžių, bet kūda, svoris neauga. Kas galėtų būti?
Pagal šiuos požymius labai didelė tikimybė, kad kalytė turi kirminų. Kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Nuo kokio amžiaus galima dehelmintizuoti šuniukus?
Šuniukus dehelmintizuoti (gydyti nuo kirminų) galima nuo 1 mėnesio amžiaus.
Kaip pastebėti, kad šuo turi kirminų?
Kai šuo turi kirminų gali pradėti blogai ėsti. Arba daug ėda, bet būna sulįsęs. Gali dažnai be priežasties viduriuoti ar vemti. Kartais kirminų kiaušinėlių galima pastebėti išmatose, kurie primena agurko sėklas. Retais ir užleistais atvejais pro išeinamą angą išlenda net pats kirminas.

Į viršų

Priežiūra

Kada po šuniukų atsivedimo pirmą kartą galima maudyti kalytę?
Kalytę galima maudyti bet kada, kada to reikia. Rekomenduotina pradžioje maudyti tik paprastu vandeniu. Taip pat galima maudyti tik su specialiai šunims skirtomis kokybiškomis priemonėmis. Po maudymo reikia labai gerai išplauti su vandeniu kailiuką, kad neliktų jame maudymo priemonių ir jos, žindant, nepatektų šuniukams.
Ar galima maudyti ką tik gimusį šuniuką?
Be šampūno ar kitų cheminių priemonių maudyti šiltame vandenyje galima. Tik po to negalima šlapio leisti į lauką, kad nesušaltų. Su šampūnu maudyti galima nuo 6 mėnesių amžiaus.
Ar galima maudyti Sibiro haskius? Jei taip, tai kas kiek laiko?
Visus šunis su šampūnu ar muilu nerekomenduojama maudyti dažniau negu kartą per mėnesį, kadangi gali išsausėti oda ar pradėti lūžinėti plaukai. Maudyti tik su vandeniu jokių apribojimų nėra.
Ar galima maudyti šarpėjų veislės šuniukus. Girdėjau, kad reikia tik drėgna pirštine valyti.
Maudyti galima. Tik reikia gerai išplauti kailį vandeniu, kad neliktų šampūno ir gerai iššluostyti. Kailį net galima prapūsti fenu. Reikia žinoti, kad žiemą, išmaudžius šunį, mažiausiai dvi valandas negalima vesti į lauką. Specialių plovimo priemonių šarpėjams nėra.
Laikau cvergšnaucerį ir noriu žinoti ar užtenka jį iššukuoti tik trimingavimo šukomis, ar reikėtų įsigyti šukas, kurios skirtos poplaukio iššukavimui?
Reikėtų įsigyti šukas poplaukio iššukavimui ir jį iššukuoti.
Ar yra priemonių nuo šuns šėrimosi?
Vienintelis būdas, kad dėl šėrimosi būtų mažiau plaukų, šunį dažnai šukuoti. Nuo šėrimosi priemonių nėra.

Į viršų

Maitinimas

Mūsų šuniukams-jorkšyriukams jau trys savaites. Kada juos reikėtų pradėti šerti maisteliu ir kokiu?
Rekomenduojama šuniukus nuo kalės atjunkyti ne anksčiau kaip po pusantro-dviejų mėnesių. Su kalės pienu šuniukai gauna ne tik maisto medžiagų, bet ir imunitetą stiprinančius elementus. Po to šuniukus galima šerti tuo pačiu maistu kaip ir kalę (maitinanti kalė turi gauti geresnį maistą nei įprastai). Jei tai sausas maistas, tai reikia jį atskiesti vandeniu, kad jis nebūtų kietas. Ėsti šuniukus reikia mokinti, kadangi pradžioje jie dar nemoka. Reikia juo sudrėkinti nosytę, įdėti truputį į burnytę. Peranksti atjunkyti šuniukus nuo kalės pavojinga dar todėl, kad kalė gali susirgti mastitu – pieno liaukų uždegimu. Rekomenduojame išsamiau pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Turiu 5 mėnesių vokiečių aviganių veislės kalytę. Noriu paklausti: ji beveik nieko neėda iškyrus mėsą. Jokių košių ir panašiai. Ką patartumet daryti, kad priprastų prie įvairaus maisto?
Labai negerai jei šuo ėda tik mėsą. Šuo turi ėsti visavertį maistą, t.y. kuriame yra visų reikalingų vitaminų ir mikroelementų. Todėl geriausia šerti specialiai šunims skirtu maistu, kurio parduotuvėse yra labai platus pasirinkimas. Norint pripratinti prie naujo maisto reikia neduoti jokio kito maisto tol, kol nepradės ėsti naujo. Nereikia nuogąstauti jei šuo neėstų naujo maisto kelias dienas, kadangi pagal šuns fiziologiją jis gali būti neėdęs visą savaitę be didesnės žalos savo organizmui. Rekomenduojama šuniui maisto nekeisti. Jo organizmui geriau vienodas maistas.
Nuo kelių savaičių šuniukus galima maitinti karvės pienu?
Šuniukų maitinti karvės pienu nerekomenduojama. Šuns organizmas karvės pieno baltymų pilnai nesuvirškina ir todėl jie dažnai viduriuoja. Jei kalė neturi pieno, tai dabar veterinarijos vaistinėse galima įsigyti kalės pieno pakaitalo.
Atsigėrimui geriausiai tinka paprastas vanduo.
Ką papildomai iš maisto papildų, vitaminų ar mineralų reikia duoti 3 mėn vokiečių aviganiams? Ar galima kartais duoti pagriaužti žalių jautienos kaulų -jei taip - kaip dažnai?
Jei maitinama subalansuotu sausu pašaru, tai nieko papildomai duoti nereikia. Rekomenduojama papildomai du kartus per savaitę duoti pavirtos, ar karštu vandeniu užpiltos mėsos. Jei ruošiate maistą patys, tai būtinai reikia duoti daržovių, tiek žalių, tiek įdėtų į ruošiamą sriubą. Kaulų duoti reikia, bet geriausiai nuvirtų. Jei vokiečių aviganis su dokumentais, tai geriausiai tinka jaučio dubens kaulai. Juos graužiant šuniui formuojasi teisinga sankanda. Taip pat tinka visi jautienos kaulai, kurie yra pakankamai dideli, kad šuo negalėtų atkąsti, o tik graužtų. Dėl dažnumo apribojimų nėra. Jei neturės ką pagraužti, tai pats susiras (gerai jei tai bus nevertingi daiktai).
Ar galima 3mėn. vokiečių aviganiui duoti virtų bulvių?
Galima. Reikia kartu duoti ne tik virtų bulvių, bet ir kitų daržovių.
Turim 6 mėn. Vidurinės Azijos aviganį.Vyras verda jam košes su kauliuku. Mesą palieka,kad paskui sumaišytų su koše žalią mėsą ir taip duoda ryte ir vakare. Per pietus duoda dar varškės su žaliu kiaušiniu. Ar teisingai šuo maitinamas?
Toks maitinimas yra geras.
Nusipirkome Sibiro haskį. Jam 2mėn. Jis nieko neėda: nei sauso maisto, nei košių. Ką daryti?
Perkant šuniuką būtinai reikia pas šuns šeimininką išsiaiškinti kaip šuo buvo šeriamas ir nekeisti maisto. Po to, jei norima maistą pakeisti, reikia tai daryti palaipsniui mažinant seno maisto normą ir didinant naujo.
Ar galima trijų mėnesių šuniukui duoti žalios kiaulės odos?
Jokiu būdu negalima duoti žalios kiaulės odos. Labai dažnai nuo jo šuniukai suserga diarėja (viduriavimu) ir didžioji dalis nugaišta.
Ar galima šuniui duoti česnakų?
Galima. Nerekomenduojama duoti česnakų medžiokliniams šunims.
Kaip maitinti ką tik atsivedusią šuniukų kalę?
geriausia kalytę šerti tuo pačiu maistu kaip ir buvo šeriama iki šuniukų atsivedimo. Iki 7 dienos reikia duoti papildomai virtos mėsos, o nuo septintos dienos nuplikytos (mėsos vidus turi būti pilkas). Jei iki šuniukų atsivedimo kalei nebuvo duodamas pienas, tai jo duoti negalima, kadangi kalė pradės viduriuoti. Jei taip atsitiko, tai reikia nusipirkti vaistinėje karčiojo kiečio (pelyno) arbatos, žiupsnelį užplikyti litre vandens ir į maistą įpilti 3-5 arbatinius šaukštelius. Viduriavimas turėtų praeiti.
Kiek kartų per dieną reikia šerti mažus šuniukus?
1-2 mėn. šuniukai šeriami 6 kartus per dieną, 2-3 mėn. 5 kartus, 3-6 mėn. 4 kartus, 6-8 mėn. 3 kartus, 8 arba daugiau mėnesių nuo 1 iki 2 kartų per dieną.

Į viršų

Kiti klausimai

Ar toiterjerai yra vadinami „kišeniniais šuniukais“? Kokios veislės vadinamos „kišeniais šuniukais“?
„Kišeniniai šuniukai“ yra žargonas. Tokio pavadinimo nėra.Visus šunis, kurių svoris yra nuo 0,5 iki 1,5 kg galima vadinti „kišeniniais šuniukais“.
Ar galima sužinoti kiek šuniui metų, jeigu nežinai kada jis gimė?
Šuns amžių iki šešių metų amžiaus pakankamai tiksliai galima nustatyti iš dantų nusidėvėjimo. Plačiau apie tai galite paskaityti Karolio Masilionio knygoje KINOLOGIJA I dalis (Leidykla VAGA, 2002), 12-13 puslapiuose.
Kokios šunų veislės geriausiai tinka avių bandos apsaugai nuo vilkų?
Vokiečių aviganiai, Vidurinės Azijos aviganiai, Kaukazo aviganiai, Pietų Rusijos aviganiai. Vokiečių aviganius galima išmokinti ir bandą ganyti. Likusios paminėtos veislės tinka tik apsaugai.
Man 10 metų. Aš jau 4 metus svajoju apie suniuką. Bet gyvenu vieno kambario bute, ir man mama sako, kad nera vietos šuniukui. Kaip man įtikinti mamą, kad leistų jį laikyti?
Šuniuko įsigijimas yra labai atsakingas žingsnis. Nuo 10 iki 14 metų vaikams ypač norisi šuniuko. Dažnai sunku suvokti visą prisimamą atsakomybę ir triūsą auginant šunį, todėl tėvelių nuomonė labai svarbi. Apie 80 proc. visos priežiūros vistiek teks tėvams: neleisi žiemą tamsiu paros metu savo vaiko vieno su šuniuku į lauką, anksti atsikelti išvesti šuniuką į lauką taip pat dažniausiai tenka tėveliams, dar maitinimas, apsilankymai pas veterinarą susirgus, dresūra, galvosūkis kur palikti šuniuką toliau išvykstant ir per atostogas ir t.t. Taip 10-15 metų. Vieno kambario bute šuniukui gali pritrūkti vietos. Šuo taip pat turi turėti savo kampą kur jis galėtų ramiai pagulėti ir pailsėti. Jei šuns priežiūra tėvelių negąsdina, tai šuo tik teiks džiaugsmą visiems.
Bet nereikia nuleisti rankų: galima domėtis, skaityti literatūra apie šunis, lankytis parodose, gal pasimokinti kinologijos mokykloje (anksčiau kinologijos klubai net neleisdavo įsigyti šuniuko nebaigus kinologijos mokyklos). Laikui bėgant gal pagerės gyvenimo sąlygos, turėsite daugiau vietos ir tėveliai, matydami, kad jūsų susidomėjimas tikras, patikės jumis ir nupirks šuniuką.
Ar šuo bijo vilko šlapimo kvapo?
Šuo atpažįsta vilko šlapimo kvapą ir iš karto šalinasi iš jo teritorijos.
Aš šunį ir dresuoju, ir žaidžiu, ir vedžioju parodose, kartais maitinu, bet, man atrodo, kad šeimininku laiko ne tik mane, bet ir kitus šeimos narius. Kaip šuo pasirenka šeimininką?
Šuo šeimininku pripažįstą tą asmenį, kuris jį šeria, vedžioja ir kitaip prižiūri. Jei visi šeimos nariai lygiai rūpinasi, tai labiausiai pripažįsta tą asmenį, kuris jam atrodo fiziškai stipriausias. Dažniausiai tai būna vyras.
Ar šunys skiria spalvas?
Tai klausimas apie kurį mokslininkia daug diskutuoja ir vieningos išvados nėra. Žmogaus akis taip sudaryta, kad ji turi jautrias spalvai ląsteles vadinamas kolbelėmis, kurios yra trijų tipų ir skiria tris spalvas: raudoną, žalia ir mėlyną. Šuns akyje yra tik dviem spalvom jautrios kolbelės. Todėl jie spalvas mato kitaip. Dabar eksperimento būdu yra nustatyta, kad šunys spalvas vis tik skiria.

Į viršų

Auginimas

Turime du dviejų mėnesių vokiečių aviganius - kalytę ir šuniuką. Jau prieš tris savaites abiejų ausytės ėmė stovėti, o dabar kalytei jos nusviro. Girdėjau šnekant, kad ausys jiems palinksta kai ima kristi dantukai - ar tai tiesa ir kada bei kiek laiko trunka tas dantukų kritimas?
Tai tiesa, kad šuniukų ausų stovėjimas priklauso nuo dantų kritimo. Tik nuo aštuonių mėnesių šuniuko ausys pilnai atsistoja. Iki to laiko jos nusvyra ir vėl atsistoja 2-3 kartus.
Turime 2 mėnesių vokiečių aviganį. Iš visos vados buvo pats stambiausias. Bet keista tai, jog tėvai - standartiniai vokiečių aviganiai su jiems įprastu kailiu, o mūsiškis atrodo lyg pūkuotas, plaukas ilgas - pavilnė normali, bet tie kiti plaukai tokie ilgi juodi... ar tai normalu? Kad tėvai butent tie - tai faktas nenuginčijamas.
Tai normalu. Tai vadinamas šuniuko kailis ir jis gali skirtis nuo to, kuris išaugs vėliau. Žiemos metu tikras kailis išauga iki vienerių metų o vasaros metu iki aštuonių mėnesių.
Nors išvedame vakare šunį pasivaikščioti, bet grįžus jis namuose išsituština. Kaip to išvengti?
Vakarinis pasivaikščiojimas turi trukti ne mažiau 40 minučių. Tik per šį laiką šuo pilnai išsituština.
Nuo kada vokiečių aviganiui pilnai atsistoja ausys?
Vokiečių aviganiui ausys pilnai atsistoja nuo 8-9 mėnesių. Iki to laiko jos gali kelis kartus atsistoti ir vėl nuleipti.
Kada šuniukai imami nuo kalės ir kaip tai geriausia padaryti?
Šuniukai imami nuo kalės 45 dienų stambioms veislėms ir 45-60 dienų dekoratyvinėms veislėms. Keturiasdešimt penkių dienų stambių veislių šuniukai jau turi ėsti patys. Todėl paskutines 3-4 dienas kalė prie šuniukų prileidžiama tik nakčiai, o dieną šuniukai šeriami tuo ėdalu, kuriuo maitinsis atimti nuo kalės. Negalima vienu metu nuo kalės atitraukti visų šuniukų, nes kalė gali susirgti tešmens uždegimu. Tai reikia atlikti per savaitę.
Nusipirkome dviejų mėnesių šuniuką. Jis naktimis labai „verkia“. Ką daryti, ka jis „neverktų“.
Visi atitraukti nuo kalės šuniukai dvi-tris paras verkia. Tai normalu. Kad šuniukus nuraminti reikia prieš tai kelias dienas kalės guolyje palaikyti kokį nors skudurėlį, kad prisigertų kalės kvapo ir įdėti į naują šuniukų guolį. Tai pat rekomnduojame į guminę pūslę įpilti šilto vandes ir padėti šalia šuniukų, kad jiems tai asocijuotųsi su kalės šiluma.

Į viršų

Elgesys

Turiu dviejų metų dobermaną patiną. Bet jis labai sunkiai dresuojamas. Ir kaip jį atpratinti loti? Jei kas paskambina į duris, ar kas nepatinka iš karto loja.
Dobermanų veislės šunys yra sudėtingi auklėti, labai aktyvūs ir sunkiai dresuojami. Tai - veislė skirta patyrusiems šunų augintojams. Dažnas lojimas taip pat būdingas šiai veislei. Todėl Jūsų šuo elgiasi taip, kaip ir būdinga šiai veislei.
Šuo reikšdamas džiaugsmą šokinėja tiek ant šeimininko, tiek ant svetimų. Kaip nuo to atpratinti?
Norint atpratinti šunį, kad nešokinėtų ant žmonių, šuniui, pašokus ant šeimininko, pastarajam reikia sugriebti už priekinių letenų ir, už jų laikant, su koja užminti ant užpakalinės letenos. Po kelių tokių procedūrų jis nustos šokinėti ir ant šeimininko, ir ant svetimų.
Mano šuo domisi ne tik patelėmis, bet ir patinais. Ar tai normalu?
Taip, tai normalu ir nieko blogo. Jei to pasirodoytų per daug, tai reikia paprasčiausia paimti ir nukelti savo patiną nuo kito šuns. Tik negalima mušti ar kitaip nubausti, kadangi, jei reikės suvesti su patele, kad turėtų palikuonių, gali šuo iš baimės to nedaryti.
Šuo bijo kitų šunų. Jei akiratyje pamato kitą šunį, arba jį ignoruoja, arba pabrukęs uodegą glaustosi apie kojas. Šuns amžius: 1 metai. Veislė: mišrūnas (rusu spanielis ir kazkas...). Ar dar įmanoma kaip nors situaciją pataisyti?
Reikia šunį vesti kur yra daug šunų, kad jis prie jų priprastų. Geriausia išeitis – dresūra.
Kaip šuniuką pripratinti prie antkaklio? Vos tik jį uždedu, šuo dreba, depresuoja, nereguoja į vardą, žodžiu man pačiam depresija. Laikyt su ankakliu negaliu, o pripratint reikia, bet gaila šunio.
Pirmiausia reikia paimti storesnį (pvz. vilnonį) siūlą ir jį užrišti. Kai tik šuo jį bando nusimauti, iš karto nurišti. Taip reguliariai kartoti kol pripras. Po to tą patį kartoti su minkštos odos antkakliu. Kai ir jo nebandys nusimauti, tada galima dėti normalų.
Kaip išmokyti šunį, kad jis nesivoliotų išmatose?
Tai yra šuns inkstinktas. Šunys voliodamiesi kitų gyvulių išmatose slepia savo kvapą, kad jų neužuostų priešai. Todėl nuo to galima apsaugoti tik laikant šunį su pavadėliu.
Kaip šuniuką pripratint prie pavadėlio? Pamato pavadelį, ar kai jau jį segi ant kaklo, ima ir apsisysioja... lauke elgiasi gražiai, šiaip jo nesibaido. Tik išvest ir su užsegimu problema?
Dažnai taip atsitinka kai pavadėlis šuniui asocijuojasi su skaudžia patirtimi: pavyzdžiui su pavadėliu jam buvo skaudžiai suduota, mušta, ar dar kas buvo nutikę.
Turime 1,5 metų neveislinį šunį. Panašus į Raselo terjerą, tik visas rudas ir šiek tiek aukštesnis. Visada buvo labai mielas ir šaunus kiemo sargas, kuris uždarame kieme laksto laisvas. Tačiau pamėgo išlėkti į kaimyno teritoriją ir gaudyti jo vištas, kurias sudrasko negyvai, bet neėda. Kaip atpratinti jį nuo tokių niekšybių? Tikrai drausminome ir su šluota mušėme rodydami ta vištą, bet nepadeda – aukų vis daugėja. Rišti prie būdos nesinori.
Arba reikia užtikrinti, kad šuo pas kaimyną nepatektų, arba laikyti voljere. Šuo yra plėšrusis gyvūnas!
Ką reikia daryti, kad šuo nustotų draskyti duris? Jis tai daro kai jį paliekame namie, arba kai šeimininkas išeina pro duris ir jas uždaro?
Reikia šunį įpratinti, kad pro duris pirmiausia išeitų šeimininkas, o tik paskui šuo. Šuo pirmiausia pasodinamas prieš duris. Pro jas praeina šeimininkas ir tik tada pasišaukia šunį. Kai tai įpras, tada nustos šokinėti ant durų.
Ką daryti su savo kalyte? Ji nuolat nori vaiku. Suneša į savo guolį savo visus žaislus, prausia, nori juos žindyti, nepaliaujamai inkščia. Jeigu atimu iš jos visus žaislus (aišku kai ji nemato) ir padedu kur nors, kur ji nerastų, tai tada jai jau priepoliai prasideda: bėgioja iš kampo į kampą, uostinėja, ieško.
Kalytė nori ne vaikų, o žaislų. Kiekvienas šuo turi turėti žaislų pažaisti. Tai yra būtina. Ir jokiu būdu jų negalima nuo šuns slėpti.
Kaip išmokyti, kad mano šuo neurgztų, nepultų manęs ir kitų kai jam kažkas nepatinka?
Tai dažna klaida, padaroma kai šuniukas dar mažas. Iki 8 mėnesių amžiaus šuns psichika dar nėra susiformavusi. Todėl šunį griežtai draudžiama erzinti ar kitaip skatinti jo agresiją. Jei tik šuniukas bando rodyti agresiją, šeimininkas tuo pat metu privalo sudrausti ir griežtai ištarti komandą „Negalima“. Jei mažam šuniukui skatinama agresija, suaugęs jis gali pulti net šeimininką. Jei tai didelis šuo, tai jis tampa labai pavojingas ir dažnai tenka izoliuoti.
Šuo virtuvėje tapo agresyvus. Jam 6 mėn.Kai negauna kąsnelio net griebia šeimininkui už rankos. Kas atsitiko? Ką daryti?
Šuo niekada neturi gauti maisto pirmas. Pirmiausia turi pavalgyti šeimininkai ir tik tada duoti maisto šuniui. Jei šios taisyklės nesilaikoma ir atsiranda ši problema. Todėl reikia pakeisti įpročius ir mažiausiai šuniui parodžius agresiją sudrausminti ir griežtai pasakyti komandą „Negalima!“.
Paliktas namuose šuo loja. Todėl kaimynai nepatenkinti. Šuns atsisakyti nenorime. Bet nenorime ir su kaimynais pyktis. Kaip atpratinti šunį loti kai jis pasilieka namuose vienas?
Yra du problemos sprendimo būdai:
  1. Pririšti šuniui pavadėlį. Išeiti iš patalpos, bet duris palikti šiek tiek praviras, kad būtų galima patemti už pavadėlio. Kai tik šuo pradės loti staigiai patemti už pavadėlio. Taip kartoti kol šuniui lojimas pradės asocijuotis su nemaloniu pavadėlio truktelėjimu.
Prašau patarti, kaip mums elgtis su 2,5 mėn. retviveriu. Jis nenori eiti į lauką, o išneštas skuba atgal namo. Išneštas lauke atsisėda ir nė iš vietos.Kaip geriau jį pratinti: su pavadėliu ar be jo? Kaip jo neišgąsdinti su tuo lauko pratinimu?
Retriveriui reikia uždėti antkaklį (kad priprastų) ir išnešti į lauką. Kartais lauke šuniukas neatlieka savų „reikalų“. Tada reikia kartu į lauką išnešti skudurėlį ar laikraštį suvilgytą šuniuko šlapimu. Šuo dažniausiai šlapinasi ten, kur užuodžia savo šlapimo kvapą. Jei šuniukas niekur neina, tada reikia jį truputį toliau nunešti nuo namų ir paleisti. Šuniukai dažnai nenoriai eina nuo namų, bet su noru bėra į namus. Taip po truputį šuniukas pripras judėti lauke.
Turiu kalytę. Jai 7 mėnesiai. Iš džiaugsmo ji dažnai apsišlapina. Ką daryti?
Tai būdinga daugeliui šunų iki metų amžiaus. Dažniausiai užaugus ši problema praeina savaime.
Šuo nuo užpakalio nusikramtė plaukus iki plikos odos. Kokia galėtų būti priežastis?
Didelė tikimybė, kad šuo turi kirminų. Kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Parsivežus 1 mėnesio šuniuką jis naktimis verkia. Ką daryti?
Šuniukas turi priprasti prie naujų namų. Kad lengviau priprastų reikia kelias dienas kalės lizde palaikyti medžiagą ar rankšluostį, kad prisigertų lizdo kvapo ir įdėti į šuniuko guolį naujoje vietoje. Jausdamas savo lizdo kvapą šuniukas daug lengviau pripranta prie naujos vietos.
Pasiėmėme iš prieglaudos šunį. Šeimininkę jis myli, bet ant šeimininko pastoviai puola. Ką daryti?
Iš elgesio matyti, kad ankstesnis šeimininkas skriaudė šunį, o šeimininkė jam buvo gera. Naujiems šeimininkams reikia stengtis kartu prižiūrėti šunį, kartu vesti pasivaikščioti. Šeimininkas turėtų dažniau duoti šuniui skanėstų ir tada gal santykiai pagerės. Jei ne, tai geriau šuns atsisakyti, kad neįvyktų nelaimė.
Mūsų šuniui šeši mėnesiai. Jis graužia knygas. Ką daryti?
Iki metų amžiaus visi šunys ką nors graužia ir tai normalu. Norint apsisaugoti, geriausia parduotuvėje įsigyti specialias groteles ir padaryti kambaryje šuniui aptvarą. Į jį reikia ką nors įdėti ką jis galėtų graužti.
Įsigijome kalytę. Jai 3 mėnesiai. Palikome per naktį vieną ir labai kaukė. Dabar nuo žmogaus nesitraukia, tikriausiai galvoja, kad paliksime vieną. Ką daryti?
Ne retai šuniukui atėjus į naujus namus jis kaukia ir reikalauja dėmesio. Dažnai per dvi-tris dienas apsipranta ir taip nesielgia. Reikėtų nebijoti jo palikti vieno ir nerodyti didesnės užuojautos. Jei matys, kad jam dėl to skiriamas didesnis dėmesys, jis nepraleis progos tai išnaudoti ir kauks toliau (jie moka gudrauti!).

Į viršų