Į pradinį puslapį

LIETUVOS GYVŪNŲ GLOBOS DRAUGIJOS KAUNO SKYRIUS

LGGD Kauno skyriaus gyvūnų prieglauda

Gyvūnų prieglauda

LGGD Kauno skyriaus Gyvūnų prieglauda buvo įkurta 1994 m. vietoje buvusios gyvulių karantinavimo stoties. Šias patalpas mums išnuomavo Kauno miesto savivaldybės UAB „Kauno švara“. Patalpos buvo labai blogos kokybės, neremontuotos jau daugiau kaip 20 metų. Tad nuo pirmųjų dienų pradėjome gerinti jų kokybę: prie esamo pastato iš lauko pusės įrengėme 8 lauko voljerus, kuriuose galėjo laikinai gyventi ilgaplaukiai, šalčio nebijantys šunys. Vidines patalpas pertvaromis padalijome į atskirus gardus. Atskirai įrengėme gardus mažiems ir labai jauniems šuneliams. Prieglaudoje nebuvo nei vandentiekio, nei šulinio, todėl vandenį atsiveždavome iš savo namų. Žodžiu „vaizdelis“ buvo nekoks.

Mūsų laimei, į Kauną atvyko Anglijos gyvūnų gerovės organizacijos Naturewatch Foundation direktorius John Ruane. Jis per porą metų paskyrė prieglaudai 34 tūkst. Lt. Prieglaudos rekonstrukcijai reikalingoms medžiagoms nusipirkti. Visus darbus atlikome savo rankomis. Kadangi buvau patyręs statybininkas (baigęs KPI statybos fak.) bei mokėjau visus statybos darbus, tai ankstyvą 2000 metų pavasarį pradėjome statyti naujas šunides vietoj buvusių lauko voljerų. Naujų šunidžių sienas ir grindis išklojome plytelėmis, suvirinome metalinius gardus, įrengėme vandentiekį ir kanalizaciją, išdažėme patalpas ir stogus, lauko sienas ir langus.

Katėms laikyti pasistatėme kačių namelį, kuriame gali gyventi apie 30 kačių, o šunidėse - apie 80 šunų. Žiemos metu patalpos šildomos, kūrenant krosnį. Labai esame dėkingi Kauno miesto vicemerui Erikui Tamašauskui, kuris padėjo gauti lėšų šuliniui iškasti – dabar visų patalpų grindis galėjome plauti vietinio vandentiekio vandeniu, todėl patalpose buvo švaru, nebuvo nemalonaus tvaiko.

GLOBIS TOBUTIS arba TOBIS GLOBUTIS

Globis Tobutis

Gyvūnų prieglaudoje buvo pastatytas naujas unikalus statinys – paminklas šuniui, nukentėjusiam nuo žmogaus abejingumo. Šis 6,5 metrų aukščio, 6,30 metrų ilgio ir 3,3 metrų pločio statinys atrodė kaip šuo su senbernaro galva, rotveilerio snukiu, baseto ausimis ir takso kojomis. GLOBIS TOBUTIS statinio viduje buvo gražus židinys, stalo teniso stalas, apie kurį pastatyta 20 kėdžių. Šiame statinyje buvo skaitomos paskaitos gyvūnų mylėtojams, šunų dresuotojams, o švenčiu metu – vaišinamasi.

Didžiausia šventė – šv. Pranciškaus diena, sutampanti su Tarptautine gyvūnų globos diena. Tą dieną gyvūnų prieglaudoje apsilankydavo apie 300 gyvūnų mylėtojų, ypač daug – mažų vaikų bei jaunų moksleivių. Šventės proga čia vyko įvairūs renginiai, kuriuose dalyvavo ir miesto valdžios atstovai, svečiai iš įvairių Lietuvos miestų, Anglijos Karališkosios gyvūnų globos draugijos ir t.t. Gyvūnų prieglaudos kieme buvo įrengta krepšinio aikštelė, kurioje dažnai žaidė moksleiviai, atvykę pavedžioti prieglaudoje gyvenančių jaunų šunelių.

2001 metais, kai buvo atidengtas šuns paminklas – pastatas, šventėje dalyvavę vaikai rinko jam vardą, savo pasiūlymus rašydami ant lapelių. Suskaičiavus vardus paaiškėjo, jog daugiausia vaikų siūlė GLOBIO ir TOBIO vardus. Buvo nutarta šį neįprastą paminklą pavadinti GLOBIU TOBUČIU arba TOBIU GLOBUČIU. Įdomu, kad šiuos rinkimus ir pačią šventę filmavo net keturios Lietuvos televizijos. Po šventės TOBĮ GLOBUTĮ aplankė Lietuvos Gineso rekordų registruotojai, pripažinę jį vienu iš didžiausių „šunų“ Lietuvoje.

Kačių namelis

Kačių namelis

Tais pačiais, 2001 metais, Gyvūnų prieglaudoje buvo pastatytas naujas ir patogus kačių namelis, kuriame buvo du atskiri voljerai suaugusioms katėms ir kačiukams. Kadangi namelio langai buvo apkalti vielos tinklu, tai šiltu metų laiku juos tekdavo atidaryti, ir gyvūnai galėjo kvėpuoti tyru oru. Voljerų grindys buvo išklotos cinkuota skarda, o ant jos uždėtos medinės grotelės. Valant patalpas grotelės buvo pakeliamos ir lengvai išvalomos bei dezinfekuojamos grindys. Ant namelio sienų buvo įrengtos plačios lentynos, o ant jų pridėta daugiausia iš vytelių pintų specialių gultų katėms. Įdomiausia buvo stebėti mažus kačiukus, prie kurių voljero dažnai sutikdavai mažuosius prieglaudos lankytojus.

Kadangi kačių buveinė turi būti ne arčiau kaip 40 metrų nuo šunyno, tai šį kačių namelį pastatėme reikiamu atstumu ir taip, kad nei šunys, nei katės vieni kitų nematytų ir nekeltų triukšmo.

Atvežtieji gyvūnai 5 dienas būdavo laikomi karantine. Tik po to juos galėjo išsirinkti kiekvienas pageidaujantis gyvūnų mylėtojas. Jauni kačiukai ir vidutinio amžiaus katės dažnai susilaukė naujų šeimininkų, o sergantys nepagydomomis ligomis bei seni gyvūnai būdavo numarinami be skausmo, naudojant preparatą Dolethal.

Gyvūnų globos šventės

Gyvūnų šventės

Kiekvienais metais spalio 4 dieną daugelyje šalių švenčiama Pasaulinė gyvūnų globos diena. Ši diena sutampa su šv. Pranciškaus vardadieniu. Šv.Pranciškus visą savo gyvenimą pašventė gyvūnėlių globai. Jis ne tik pats jų neskriausdavo, bet agituodavo ir kitus pasekti jo pavyzdžiu. Jam visi gyvūnai, nepriklausomai nuo rūšies, veislės ir elgsenos savybių buvo tarsi broliai.

Kiekvienais metais daugelyje Kauno gimnazijų, vidurinių, pagrindinių ir pradinių mokyklų organizuoja gyvūnų šventes. Į mokyklų stadionus, sporto sales ar kitas dideles patalpas, priklausomai nuo gamtinių sąlygų, susirenka moksleiviai su savo augintiniais. Be savo šuniukų ir kačiukų moksleiviai atsineša triušiukus, jūrų kiaulytes ir visokius egzotinius gyvūnėlius. Į tas šventes dažnai buvo kviečiama mūsų prieglaudos dresuotų šunų komandą – rodėme šunų sugebėjimus, aiškinome, kaip teisingai dresuoti, prižiūrėti, auginti savo keturkojus draugus. Mokyklų moksleiviai nupirkdavo Gyvūnų prieglaudos gyventojams sauso pašaro.

Gyvūnų šventės

Kasmet Lietuvos zoologijos sode, VDU Kauno botanikos sode bei organizacijose, turinčiose ryšį su gyvūnais, organizuojamos gyvūnų šventės, kuriose jie rodo savo sugebėjimus bei gerą ryšį su žmogumi. Į šias šventes ateina daug vaikų. Daugeliui tai būna pirmas susipažinimas su gyvąja gamta, keturkojais žmogaus bičiuliais.

Kitų Lietuvos miestų gyvūnų prieglaudos spalio mėnesio pradžioje taip pat organizuoja gyvūnų šventes. Tą dieną draudžiama gyvūnus numarinti, skersti, versti juos sunkiai dirbti, dresuoti. Į šventes ateina daug gyvūnų mylėtojų, ypač vaikų. Tą dieną gyvūnai dovanojami, geriau pašeriami. Šventės svečiai dažniausia į šventę ateina irgi su dovanomis. Pats populiariausias vaikų nešulys – sauso pašaro maišelis. Kartais į šventę susirinkdavo per 300 dalyvių. Šventės programa būdavo įvairi. Kvietėme aktorius, muzikinius ansamblius, šokėjus, įžymius žmones.

Gyvūnų globos veikla toliau tęsiama

Nors labai gaila, bet UAB „Kauno švara“ 2009.06.26 nutraukė nuomos sutartį ir gyvūnų prieglaudą teko uždaryti. UAB „Kauno švara“ organizacijai pritarė ir Kauno miesto savivaldybės atstovai bei Kauno miesto maisto ir veterinarijos tarnyba.

Meilė gyvūnams neužgožė biurokratinių valdžios veiksmų ir pagal galimybes dalis gyvūnų persikėlė toliau gyventi į prieglaudos įkūrėjo Karolio Masilionio namų kieme esantį ūkinį pastatą, kur per trumpą laiką buvo įrengti reikalingi vojerai.